Икона Богородицa Казанскa

Икона Богородице Казанске сматра се и поштује се као једна од највећих светиња руског народа. Икона је добила име по граду Казану у којем се чудесно појавила 21. јула/8.јула 1579. године. Свети Димитрије Ростовски, у својој беседи под насловом „Беседа на дан јављања иконе Мајке Божије Казанске“, каже да Мајка Божија Казанска избавља од великих мука и зла, не само праведнике него и грешнике.

Погледајте иконе Богородице Казанске из наше понуде и изаберите икону за свој дом.

Икона Богородица Казанска – историја и значај за православље

Прво чудотворно јављање иконе Мајке Божије Казанске десило се по заузимању града Казана од стране руског цара Јована IV, 8. јула 1579. године чиме је почело велико покрштавање народа у пределу реке Волге, када је из татарског ропства ослобођено 60000 људи, и почело је проповедање Светог јевађеља Татарима. 

Икона се слави и 22. октобра у сећање на велику победу Руског народа и војске 1612. године над пољским окупаторима. Године 1636. пренета је у новоизграђени Казански храм на Црвеном тргу, а данас се ова икона налази у Патријаршијском Богојављенском храму у Москви. 

Пред овом иконом молила се сва руска војска на челу са Петром Великим 1709. године пред познату Полтавску битку. Петар Велики је 1721. године однео копију у Петроград и 1811. године она је пренета у новоизграђени Казански храм. 

Ликом Мајке Божије Казанске осењени су руски војници 1812.године који су зауставили напредовање Наполеонове војске. На празник Казанске иконе 22. октобра 1812. године руска војска је нанела први велики пораз француској војсци, што је био почетак пораза освајача целе Европе.

Јављање Пресвете током Другог светског рата 

Јављање Пресвете и спасење од лика Пресвете Богородице Казанске током Другог светског рата, десило се посредством митрополита Илије из Антиохијске патријаршије којем се јавила Пресвета и наредила: 

«У целој земљи морају бити отворене цркве, манастири, духовне академије и богословије. Свештеници морају бити враћени са фронтова и из затвора, требају да почну да служе. Сада се припремају да предају Лењинград, он се не сме предати. 

Нека изнесу чудотворну икону Богородице Казанске и нека је пронесу у литији око града и тада непријатељ неће ступити на његову земљу. То је изабрани град. 

Испред Казанске иконе треба одслужити молебан у Москви, затим она треба да буде у Стаљинграду који се не сме предати непријатељу. Казанска икона треба да са војском до граница Русије. Кад се рат заврши митроплит Илија треба да дође у Русију и да исприча како је она била спасена.» 

Благочестиви митрополит је пренео  представницима Руске цркве и Совјетске владе заповест коју је добио од Богомајке. Писма и телеграми које је митрополит слао и данас се налазе у архивама. Стаљин је обећао да ће испинити све што је пренео митрополит Илија. 

Све се догодило онако како је и било проречено. Чуда су следила једно за другим у градовима који су били у непријатељском окружењу и у безизлазним ситуацијама – у Лењинграду, Москви, Стаљинграду, Калињинграду посредством и заступништвом Пресвете Богородице и Њене чудотворне иконе Казанске.

Њена чудотворна копија као поклон Руске цркве и тадашњег Патријарха Московско и све Русије Алексеја II, донета је у Београд 1.априла 1999. године за време НАТО бомбардовања и од тада се налази у малој цркви Светога Саве, која је у непосредној близини Храма Светога Саве и постављена је у свом трону на гробу Патријарха Варнаве и може да се целива свакога дана.

Празнује се 21./ 8.јула и 4.новембра/ 22.октобра. 

Текст припремила мастер теолог Наташа Вишњић

Иконе Богородице Казанске – понуда и наручивање иконе

Икона Богородице Казанске оплемениће сваки православни дом. Изаберите и поручите икону на једноставан начин, путем интернет продавнице Храма Светог Саве.

Пратите Храм Светог Саве на друштвеним мрежама

Мени