Отац Далибор: Свака Литургија и свака молитва воде нас ка Царству Божјем
21. јун 2026.У Недељу 3. по Духовима, 21. јуна 2026. године, у малој Светосавској цркви на Врачару, служена је света Литургија којом је началствовао јереј Далибор Стојадиновић, уз саслужење протојереја Ивана Штрбачког, јереја Немање Калема, као и протођакона Младена Ковачевића. Молитвено учешће у светом евхаристијском сабрању узео је и многобројни верни народ испунивши малу цркву, уз појање Појаца Цркве Светог Саве.
Верном народу после прочитаног Јеванђеља, обратио се пастирским словом отац Далибор, рекавши:
– Пре свега у нашем животу треба да буде Царство Божје. Господ нас учи да најпре иштемо Царство Небеско, а све остало ће нам се додати. Све оно што поседујемо у овом пролазном животу дато нам је као дар и као средство за живот, али не и као крајњи циљ нашег постојања. Често свако од нас тражи оно што је пропадљиво и привремено, заборављајући да је све овоземаљско подложно пролазности. Царство Божје је оно што даје смисао свему и што одређује праву вредност нашег живота. Зато треба да се запитамо: шта ће остати од свега што чинимо? Шта је истински смисао нашег живота? Смисао је да видимо, да чујемо и да отворимо свој унутрашњи слух за Бога. Смисао је да се радујемо заједници са Њим, да живимо у Његовој љубави и да у тој заједници препознајемо пуноћу живота. Ако оно што имамо и поседујемо постане наше највеће благо, онда наш живот полако одводимо у духовну смрт. Када се човек веже искључиво за материјално, он губи из вида оно што је вечно и непролазно. Сво наше искуство у Цркви, свака Литургија и свака молитва, воде нас ка Царству Божјем. Зато је важно да пронађемо корен свега, да исправно поставимо темељ свог живота и да најпре тражимо Царство небеско. Тада ће све остало доћи на своје место и биће нам додато по промислу и љубави Божјој.
